System edukacji w Polsce

System edukacji w Polsce

System edukacji w Polsce budzi mieszane uczucia. Z pewnością ma on wielu zwolenników, jednak równie wiele osób go krytykuje. Jego struktura jest przestarzała, ma wiele wad i z pewnością nie sprawdza się w obecnych czasach. Polski system edukacji skupia się na masowej edukacji i kompletnie ignoruje wiedzę praktyczną i kompetencje. Jak wygląda system edukacji w Polsce?

Jednostki organizacyjne

Jeszcze do niedawna jednostki organizacyjne w Polsce dzieliły się na placówki, takie jak przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i wyższe. Od 1 września 2017 roku funkcjonuje jednak nowy, zreformowany system oświaty, którego głównym założeniem była likwidacja gimnazjów.

Obecnie istnieją zatem ośmioklasowe szkoły podstawowe i licea oraz technika, w których nauka nie trwa już trzy lub cztery lata, tylko cztery lub nawet pięć lat. Sama reforma wprowadziła wielkie zamieszanie, gdyż szkoła podstawowa została ostatecznie skrócona o rok, choć program nauczania pozostał praktycznie taki sam.

W praktyce uczniowie muszą więc zapoznać się z dokładnie taką samą wiedzą, jednak w krótszym czasie. Reforma szkolnictwa wprowadziła również niekorzystne zmiany w planach zajęć szkół podstawowych. Uczniowie muszą liczyć się z tym, że zajęcia trwają nawet dziesięć godzin, a pomiędzy nimi znajdują się okienka. Najczęściej wszystko odbywa się w jednym budynku, dlatego małe dzieci muszą mijać się na szkolnych korytarzach ze starszą o kilka lat młodzieżą.

Błędy w nauczaniu

Polski system oświaty nie jest nastawiony na jakąkolwiek inicjatywę i kreatywność ze strony uczniów. Nie ma w nim miejsca na błędy, na których, jak wiemy, należy się uczyć. Ponadto od małego mamy wpajane, że istnieje tylko jedno rozwiązanie i jedna, jedyna poprawna odpowiedź. Przez to też uczeni jesteśmy tego, jak zdać maturę, ale kończąc szkołę, nie mamy żadnych użytecznych umiejętności.

Przedmioty szkolne dzielą się na bardziej i mniej istotne. To kolejny błąd, zwłaszcza, że każdy jest inny i nie każdy ma możliwości posiąść wiedzę z dziedzin, których nie rozumie. Szkoła nie rozwija żadnych talentów ani pasji, i niszczy jakiekolwiek chęci. Dzieci są zatem przeładowane informacjami, które nigdy w życiu nie będą im potrzebne.

CZYTAĆ:  Czy warto być nauczycielem?

Choć system edukacji powoduje niemalże same negatywne emocje, nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek zostanie on zmieniony. Istnieje mnóstwo alternatywnych metod nauczania, które nie nastawiają się na określone, niezmienne schematy i pozwalają uczniom rozwijać się w taki sposób, jaki będzie dla nich odpowiedni, jednak w polskich realiach ich wprowadzenie raczej nie będzie nigdy możliwe.

1
1
1
1
1

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zsborek
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial