Jak wygląda nauczanie w innych krajach?

Jak wygląda nauczanie w innych krajach?

Polski system edukacji z pewnością nie należy do najlepszych. Polska wypada pod tym względem dość słabo w porównaniu do innych krajów, nie tylko jeśli chodzi o poziom wykształcenia, ale i metody nauczania w szkołach. Zastanówmy się więc, jak wygląda system edukacji w innych krajach.

Edukacja w Stanach Zjednoczonych

To, jak funkcjonują amerykańskie szkoły możemy obserwować w licznych szkołach. Już na pierwszy rzut oka widać, że szkoły w Stanach Zjednoczonych cechują się indywidualnym podejściem do każdego ucznia.

Tam, w przeciwieństwie do szkół w Polsce, kładzie się duży nacisk na to, by uczeń rozwijał swoje pasje i zainteresowania, ale też nauczył się samodzielnego myślenia. Dlatego też na planach zajęć znajduje się o wiele mniej ogólnych przedmiotów, ale znacznie więcej zajęć praktycznych, które można dodatkowo samemu wybierać.

Szkoły w Stanach Zjednoczonych są płatne. Opłaty te wynoszą nawet kilkanaście tysięcy dolarów za rok. Dzięki temu szkoły są o wiele bardziej zadbane i lepiej wyposażone. Jakość edukacji jest o wiele wyższa niż w Polsce, gdzie nauczyciele nie mają niestety chęci do pracy, gdyż ich pensje są zbyt niskie.

Szkoły w krajach skandynawskich

Najważniejszymi hasłami skandynawskich szkół są „równość” i „współpraca”. Uczniowie mogą zwracać się do nauczycieli po imieniu. Pomaga to zmniejszyć dystans i lepiej się porozumieć, w efekcie czego nauczanie jest znacznie bardziej efektywne. Dzięki temu uczniowie szybciej się aklimatyzują i nie czują aż tak napiętej, stresowej atmosfery.

Równie ważne w szkołach w krajach skandynawskich jest to, że dzieci oraz młodzież uczy się tego, że należy ze sobą współpracować zamiast rywalizować.

Zajęcia tam organizowane są w sposób ciekawy i atrakcyjny. Lekcje niekiedy odbywają się poza budynkiem szkoły, by pozwolić uczniom lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Są również zajęcia praktyczne, z których wiedza może przydać się kiedyś w dorosłym życiu. W Skandynawii bezpłatne są wszystkie szkoły, nawet te prywatne.

CZYTAĆ:  Problem z uzależnieniem od hazardu wśród młodzieży

Edukacja w Rosji

Do pewnego czasu w Rosji funkcjonowały jedynie szkoły publiczne. Dlatego też uczęszczały do nich zarówno dzieci bogate, jak i te z mniej zamożnych rodzin. Taki podział społeczny wpływał negatywnie na relacje między uczniami i jakość zajęć. Wiele osób zaczęło decydować się na zdobywanie wykształcenia poza Rosją. Dopiero od niedawna zaczęto zwracać większą uwagę na poziom edukacji społeczeństwa. Otwierane są szkoły prywatne i zmieniana zostaje kadra nauczycielska.

Ogólnie rzecz biorąc, edukacja w krajach postkomunistycznych najlepiej przypomina tę w Polsce. Szkoda, że nie wzorujemy się na lepiej rozwiniętych krajach. Choć ciągle wprowadzane są zmiany, wszystko mogłoby odbywać się nieco bardziej dynamicznie.

1
1
1
1
1

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zsborek
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial