Czy warto być nauczycielem?

Czy warto być nauczycielem?

Zawód nauczyciela jest bardzo wymagający. Należy mieć pasję, czuć powołanie, posiadać chęć do niesienia wiedzy i rozświetlania mroków niewiedzy. Edukacja, choć niedoceniana, jest jednym z najpiękniejszych elementów naszego świata. Nie znaczy on jednak zbyt wiele, jeśli nikt kompetentny nie przekaże nam niezbędnej wiedzy.

Praktyczny aspekt zawodu nauczyciela

Wbrew pozorom zawód nauczyciela nie jest tak idealny. Chociaż dzień pracy nauczyciela jest znacznie krótszy niż w przypadku innych profesji, nauczyciel musi pracować również w domu. Po godzinach pracy należy opracowywać tematy zajęć dla wszystkich uczonych klas, przygotowywać i sprawdzać testy i sprawdziany, aktualizować swoją wiedzę.

Do tego dochodzą wywiadówki, wycieczki szkolne, zajęcia pozalekcyjne, nauczanie domowe dla uczniów będących na długotrwałych zwolnieniach. Nauczyciel nie ma wakacji. Po zakończeniu roku odbywają się w szkołach rady pedagogiczne, na których muszą stawiać się wszyscy uczący.

Przyszły nauczyciel musi również skończyć studia nie tylko z przedmiotu, którego będzie uczył, ale również takie, które przygotują go do zawodu i dadzą niezbędne kwalifikacje, bez których nie można pracować z dziećmi ani młodzieżą. Nie każdy uczeń chce współpracować. Zdarza się niekiedy trudna, a nawet agresywna młodzież, która skutecznie odbiera chęci do pracy.

Powołanie w zawodzie nauczyciela

Prawdopodobnie każdy trafił kiedyś na zaawansowanego wiekiem nauczyciela, który był już po latach wyprany z jakichkolwiek emocji i brakowało mu ludzkiego podejścia do ucznia. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca, gdyż na nikogo nie powinno się nigdy przelewać swoich własnych frustracji i zmartwień.

Nauczyciel jest osobą, która przekazuje uczniom wiedzę, która niekiedy będzie przez nich wykorzystywana przez całe życie. Dlatego bardzo istotne jest to, by nauczyciel – niezależnie od przedmiotu – potrafił przekazywać informacje w sposób ciekawy. Poza programem nauczania warto jest przekazywać uczniom wartości życiowe i przemycać jak najwięcej praktycznej wiedzy.

CZYTAĆ:  Czy zdalne nauczanie ma sens?

Czy warto być nauczycielem?

Niestety nauczyciele nie są doceniani w naszym kraju, a powinni, gdyż to na nich spoczywa obowiązek niesienia wiedzy przyszłym pokoleniom. Istnieją osoby, które już od dziecka czują niepohamowane pragnienie uczenia innych. Nigdy nie powinno się zostawać nauczycielem na siłę ani pod przymusem. Jest to zawód z powołaniem, dokładnie tak, jak w przypadku posługi kapłańskiej czy walki jako żołnierz. Nauczycielstwo jest pięknym zawodem, dającym mnóstwo satysfakcji.

1
1
1

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zsborek
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial